Melyik a legjobb futócipő az NN UB-ra?
A futócipő választás szempontjai.
Az idén 20 éves Mozgásvilág kollégái az oldal létrejötte óta tesztelnek futócipőket. Az alábbiakban a futócipő tesztelésre kidolgozott, több év alatt finomított szempontjaikat olvashatjátok. Ha ezeket a szempontokat figyelembe veszitek futócipő választáskor, akkor nagyobb eséllyel találjátok meg a számotokra legjobb futócipőt.
Drop:
A drop a futócipők saroktól lábujjig való lejtését jelenti. A legújabb, amolyan gördülő, félkör alakú talpkialakítások kivételével jellemzően a drop nagyban felel azért, hogy mennyire aktív egy cipő. Pontosabban mennyire támogatja az aktív, gyors futást. Az egyik véglet az atléták szöges cipői, amelyek negatív droppal rendelkeznek, azaz amennyiben lerakná a sarkát egy sprinter atléta (nem teszi le!), akkor a lábujjai magasabban lennének, mint a sarka. Ez amellett, hogy negatívan hatna a sebességére, a vádlinak és az Achillesznek is komoly túlterhelést jelentene. Mit tesz hát? Nem teszi le, és az egész futótáv alatt 100%-ban a lábfején fut. A nullás, avagy 2-4 mm-es dropoknak is megvan ez a fajta „emelő” hatása. Minél magasabb aztán a sarok, annál inkább „kényelmessé” válik egy futócipő és egyre inkább késztet a sarokkal való talajfogásra. Az ultrások cipői, a klasszikus edzőcipők, a stabil cipők többsége ilyen. Hiszen ki fog órákon át lábujjhegyen futni? Jó eséllyel senki. Tehát a drop-ot a funkcióhoz nézzük, és fordítva. Tehát amilyen célra keresünk cipőt, olyan dropok között nézegessünk!
Súly:
Egy futócipő súlya, vagy tömege az egyik legfontosabb tulajdonsága. Nem mindegy, hogy mennyi pluszsúlyt cipelsz magaddal a futásaidon. A tesztjeinken az összes általunk tesztelt cipő súlyát egy csúszkán jelenítjük meg. A csúszkán megtalálható az általunk eddig tesztelt cipők min. és max. súlya. Ehhez képest jól látható, hogy az aktuális futócipő, a tömege alapján mennyire tekinthető könnyűnek vagy nehéznek. Minden kategóriának megvan egy jellemző súlya, amiből, ha egy cipő alul vagy felül kilóg, azt próbáljuk megjeleníteni. Így egy 250 gramm alatti terepcipő nyugodtan használhatja a lightweight nevet, míg egy 250 gramm feletti versenycipőre azt fogjuk mondani, hogy nagyon nehéz.
Sarokmegtámasztás:
Nem az a fontos, hogy minél több anyag legyen a cipő sarokrészén, hanem az, hogy egyáltalán ne engedje mozogni a sarkat és ne is törje, ne szorítsa. Figyeljük, hogy nem nyúlik-e túlságosan magasra a cipő széle, ami zavarná a bokacsontot, vagy nem túl alacsony-e, ami nem ad kellő biztonságérzetet. A sarokmegtámasztás ugyanakkor részben összefügg már a boltozati megtámasztással is, hiszen fontos, hogy a sarokcsontot ne csak ne engedje dőlni, de azt egyenesen tartsa meg!
Boltozati alátámasztás, stabilitás:
Minél jobban tehermentesíti a lábfej izmait a cipőben lévő technológiák összjátéka, annál magasabb pontszámot kap a cipő. Trükkös szempont, hiszen a megtámasztott cipők helyből előnyt élveznek a neutrális cipőkhöz képest… vagyis élveznének, ha a tesztelés közben nem vennénk azt is figyelembe, hogy kinek ajánljuk a cipőt. Bár alapvetően hátrányban vannak, azért egy jól kialakított neutrális cipőnek is lehet igen jó tartása. A kategóriák itt is picit összefüggenek, hiszen egy cipő stabilitásában oroszlánrészt vállal a felsőrész anyaga is, amely vagy engedi a csavarodásokat, vagy megakadályozza.
Dinamika:
Egy kellően dinamikus talpú cipő nem süpped be, nem nyeli el a talajra érkezéskor keletkező energiát, hanem minél többet visszaad és segít az elrugaszkodásban és támogatja a gyors tempójú futást. A dinamikus futócipő dropja jellemzően alacsony és sok esetben található valamilyen technológiai szuperség a talpában, ami segíti az energia visszanyerését. A legmeghatározóbb itt a középtalp anyaga, illetve az esetleges karbonbetét.
Tapadás:
Egy jó cipő nemcsak száraz talajon, hanem vizes, nedves, poros talajon sem csúszik. Természetesen itt is figyelni kell arra, hogy mire tervezték a cipőt. Egy aszfalt versenycipőtől ne várjuk, hogy sárban, terepen is megállja a helyét. Általában elmondható, hogy a minél keményebb kopóréteggel megáldott a cipő annál jobban csúszik, ellenben a tartósabb, puha műanyaggal ellátott talp tapadósabb, de hamar elkopik.
Ütéscsillapítás:
Az ütéscsillapítás fontossága, – hogy a becsapódási energiát mennyire tudja, vagy mennyire kell a testünknek elnyelnie-, több vita tárgyát is képezi. Tény viszont, hogy kifejezetten fontos kezdőknél vagy nagyobb súlyú futóknál, azoknál akiknek az izomzata nem megfelelően felkészült és persze jól jön hosszú futásoknál is.
Tesztelésnél megnézzük, hogy milyen vastag a cipő középrésze és mennyire nyeli el az energiát. Minél kevésbé érződik a becsapódás ereje, annál magasabb pontszámot érdemel a cipő. A ütéscsillapításban a magasabb droppal ellátott cipők esetében a sarokkialakítás is sokat számít, hiszen az lesz az első talpfelület, ahova landol a futó.
Párnázottság, kényelem:
Azt vizsgáljuk, hogy mennyire komfortos a lábbeli viselése. Vannak-e zavaró varrások, érezhető ragasztások vagy zavaró műanyag támasztások, amelyek dörzsölhetnek, kellemetlen érzést kelthetnek. Illetve itt figyeljük azt is, hogy mennyire illeszkedik jól a lábra a cipő felsőrésze, de azt is, hogy a cipőfűző kellően jól végzi-e a feladatát és fixen tart-e illetve ezt úgy teszi-e, hogy közben belevág a lábfejünkbe vagy rugalmasan, kényelmesen tart? Beleszámít még magának a középtalpnak az anyaga is, ami puhaságánál foga sokat tud adni, vagy elvenni a komfort érzetből. Ugyanígy a jó kialakítású, és keménységű talpbetét is fontos tényező lehet.
Rugalmasság, hajlékonyság:
Minél rugalmasabb egy cipő, minél könnyebben összehajtható, annál könnyedebb benne a mozgás. Ugyanakkor rugalmasnak, az eredeti formáját minél gyorsabban visszanyerni képesnek is kell lennie. Fontos, hogy a rugalmasság csak egy szám, de nem jellemzi pozitívan vagy negatívan az adott cipőt. Egy karbonos cipő merev, és pont ez a pozitívuma, míg egy nagyon hajlékony cipőt éppen azért vesz meg a használója, mert egy „free” érzésre vágyik.
Szellőzés, légáteresztés:
Télen fázol, nyáron izzad a lábad? Nem mindegy, milyen körülményekre tervezték a cipőt! Amikor tesztelünk vizsgáljuk a cipő felsőrészének és a nyelvének az anyagát, megnézzük mennyi a szabad lélegző felület és mennyit takarnak el a ragasztások, merevítések, vagy a márkajelzés. Ennek megfelelően ajánljuk hidegebb vagy melegebb időre.
Forrás: A Mozgásvilág jóvoltából